Hvem er vi

Kontakt os

Klippigården

Klostervang 46
6200 Aabenraa

Tlf.: 73768588
E-mail:
klippigaarden@aabenraa.dk

Åbningstider

Mandag  06:30 - 16:30
Tirsdag    06:30 - 16:30
Onsdag   06:30 - 16:30
Torsdag   06:30 - 16:30
Fredag     06:30 - 15:30

Hvem er vi

Klippigården er en selvejende daginstitution for børn fra 0-6 år. Vi er beliggende i et lille velfungerende lokalsamfund i byen Kliplev i Aabenraa Kommune, vi tager aktivt del i vores nærmiljø, f.eks. samarbejder vi med skolens bibliotek, lokalhistorisk museum ”Den Gamle Smedje”, hallen, samt handler ind lokalt i vores lokale Brugs. Vi deltager gerne i arrangementer f.eks. pyntning af juletræer, løb og hvad der ellers sker i byen.

Vi er et aldersintegreret dagtilbud, der vil være kendt for at være et pædagogisk dannelses- og læringstilbud af høj kvalitet, hvor personalet har en høj pædagogisk faglighed og nysgerrighed i deres tilgang til både børn, forældre, samarbejdspartnere og kollegaer.

Alle medarbejdere har indgående kendskab til VækstModellen som anerkendende dialog redskab, den anvendes i forældresamarbejde, tværfagligt samarbejde og internt i huset samt som planlægning og evaluering.

Det er vigtigt for os, at vores børn og forældre oplever Klippigården som et trygt, anerkendende og lærerigt miljø, med et stort fokus, og positivt syn, på det enkelte barn og familie. Vores mål er, at alle børn får lige chance for at udvikle sig i betydningsfulde fællesskaber gennem pædagogiske rutiner, leg samt pædagogiske aktiviteter. Vi er fordelt på 4 grupper, men i løbet af dagen vil børnene ofte deles i mindre grupper med fokus på f.eks. styrkelse af sproglige kompetencer, altid med afsæt i pædagogiske overvejelser.

Vores børn er fordelt på følgende grupper:

–                Larvestuen 0-2 årige: 2 pædagoger og 2 medhjælpere:  ca. 12 børn.

–                Græshopper  3- 5 årige: 2 pædagoger samt en pæd. assistent: ca.  18 børn.

–                Sommerfugle 3- 5 årige: 2 pædagoger samt en medhjælper: ca. 18 børn

–                Skovhytten 5-6 årige: 2 pædagoger: ca. 12 kommende skolebørn

Vi aftaler sammen med Jer forældre hvordan opstarten passer bedst til Jeres barn og familie. Hvis i gerne vil komme på besøg og hilse på husets personale er i altid velkommen til at kontakte os for en aftale.

Vi vil gøre vores bedste for at alle børn får en tryg og god start i Klippigården.

Information

Klippigården børnehave
Klostervang 46
6200 Aabenraa

Tlf.:73768588
E-mail: klippigaarden@aabenraa.dk

En del af:

 

Cover for Klippigården - vuggestue og børnehave
479
Klippigården - vuggestue og børnehave

Klippigården - vuggestue og børnehave

Velkommen til Klippigården.
Her på siden kan du holde dig opdateret om hvad der sker i daginstitu

Tak fordi vi traditionen tro måtte pynte jeres flotte juletræ 🎄Det er meget spændende at opleve på brandstationen. Tak for at give jer tid til også at svare på de mange spørgsmål, hjælpe børnene med at prøve hjelme osv.Det var en stor fornøjelse 🤩#alsidigpersonligudvikling #SocialUdvikling #kommunikationsprog #kropsanserbevægelse#kulturæstetikfællesskab ... See MoreSee Less
View on Facebook
Så fik Skovhytten pyntet juletræet ved den gamle Smedie🎄🌟 Vi havde en skøn formiddag , juletræet blev pyntet så flot, sunget julesange imens vi gik rundt om træet, leget i sneen, snebold kamp. Tilsidst spiste vi madpakker, æbleskiver og pebernødder😋 #kulturæstetikogfællesskab #SocialUdvikling #kropsanserogbevægelse #udpåturskovhytteneraldrigsur #visiger1000takforidag♥️ ... See MoreSee Less
View on Facebook
I dag har vi fået to nye venner i Klippigården ❤️🤩 Congo-sneglene er flyttet ind og nu skal vi hjælpes ad med at passe og pleje dem. Har I øko-grønt må i gerne tage noget med, så kan børnene hjælpe Sara med at fodre dem 😉 ... See MoreSee Less
View on Facebook
Så sker det 🥳 I dag ryger den gamle pavillion - det er super underholdning for små, store og de “gamle” pædagoger der var med til at bygge den under sidste babyboom i 1994😉 ... See MoreSee Less
View on Facebook
Skovhytten var på besøg i 0. Klasse idag🥰 Det var spændende at se deres klasselokale og sjovt at prøve, at være med i undervisningen i gymnastiksalen🤸‍♂️🤸 #glædeligtgensyn #mapperneblevafleveret #alsidigpersonligudvikling #SocialUdvikling #børnefællesskaber #kropsanserogbevægelse #leg ... See MoreSee Less
View on Facebook